Free Flight vikend u Salonti

Nenad Batoćanin

Hteo bih da podelim svoje utiske sa proteklih takmičenja u Rumuniji. Salonta Cup i Szabó Miklós Memorial su održani 11. i 12. maja u Salonti u Rumuniji. Naravno, ovo je ograničeni uvid u takmičenje, jer kao učesnik nisam imao previše vremena za razgledanje (na Szabó Miklós Memorial nažalost nisam učestvovao). Na ovo takmičenje dolazi veliki broj takmičara, što se desilo i ove godine. Salonta je mali grad, pa su takmičari koji nisu rezervisali lokalni smeštaj bar tri meseca ranije morali kao mi da potraže smeštaj u Oradei, koja nije baš blizu (oko 40 minuta vožnje kolima). Teren na kome se odvija takmičenje je sa druge strane odličan – prostrana livada sa niskim rastinjem. Postoje neki objekti, ali oni su dovoljno udaljeni od startnog mesta. Jedina mana je prilazni put koji je u prilično lošem stanju, pa je potrebno preći oko 3-4 km brzinom od max 20km/h (osim za one koji su koristili rentakar ili firmina vozila :).

Photo by Csaba Nagy

Organizacija je bila odlična, naročito ako se uzme u obzir broj učesnika. Naravno, bilo je problema, ali mislim da su na ovaj broj učesnika oni sasvim razumljivi. Što se mene tiče, organizatori zaslužuju duboki naklon za svoj trud. Vreme je bilo sunčano, sa prilično jakim vetrom (po zvaničnoj prognozi je išao do 7.6m/s a drugi dan su udari bili i do 11 m/s). Modeli su išli daleko (startovi od 3 min su išli i do 2 km, a u FO 3 km i više). Mada ne deluje kao velika udaljenost, za merače vremena je povremeno bio težak zadatak da prate modele. Meni je merač u jednom startu izgubio model koji je bio na prilično velikoj visini, na oko 2 minuta. Nisam ga ni ja video, ali mi je iCare GPS prijemnik pokazivao da model još uvek leti. Dogovorili smo se da odmah po završetku starta donesem model i da zvanično lice takmičenja proveri let na mom tajmeru koji je logovao ceo let. Tako je i bilo, pa mi je posle provere upisan maksimalni rezultat. Čuo sam i od drugih pritužbe na merenje vremena, mislim da se treba sve manje oslanjati na ljudski faktor i raditi na automatizaciji merenja vremena kao što je „About Time“ projekat. Dodatni problem je bio manjak sudija, pa su deo takmičenja takmičari merili vremena međusobno, a kontrolor je naizmenično išao po startnim mestima i proveravao ko startuje, gde je model itd.

Ovo su rezultati takmičenja:

Salonta kup.

Szabó Miklós Memorial

Sve čestitke pobednicima, to nije bilo lako u ovoj konkurenciji i po ovom vremenu!

Ukazao bih na jedan problem koji se ponavlja od prethodne godine. Startna mesta za F1A se nastavljaju na F1B startna mesta. Problem nastaje kad vetar duva tako da takmičar sa graničnog startog mesta mora da startuje između F1B takmičara, što je izuzetno teško pa i opasno. Potrebno je napraviti određeno rastojanje ili dati sudijama instrukcije da dozvole puštanje modela sa malo već udaljenosti.

Naša F1A ekipa je tokom takmičenja imala brojne probleme (Mića je slomio krila u jednom startu, Kili je imao problem sa tajmerom, ja sam iskrivio čekić za horizontalac neposredno pred start). I pored toga, Mića i Kili su ušli u FO, na čemu im još jednom čestitam. Mića je imao po veoma jakom vetru odličan start u FO (5:43). Nisam nažalost gledao F1B i F1C kategorije, ali Bojan je posle svih punih rezultata i prvog kruga FO prošao u drugi krug i tu napravio odličan rezultat da bi na kraju završio na desetom mestu, na čemu mu takođe čestitamo 🙂

Pre početka FO je nastao problem oko sudijskih mesta i rasporeda tamičara. Prvo je odštampan neki spisak na kome je pisalo gde ide koji takmičar, ali se par minuta pre starta ispostavilo da spisak ipak nije dobar, pa su na licu mesta deljeni kartoni, a takmičari su bili prinuđeni da jure od jednog do drugog mesta i proveravaju imena na kartonima kod sudija. Organizator koji je megafonom davao objašnjenja se zbog vetra slabo čuo, što je u jednom trenutku izazvalo priličnu konfuziju. Izgleda da je postojao neki web dokument na kome je mogao da se prati rezultat, ali nažalost to nije bilo široko prihvaćeno.

Predložio bih organizatorima da koriste model.wings.rs sajt, jer bi time prevazišli mnoge probleme koje sad imaju i učinili veliku uslugu svim takmičarima i posmatračima. Prvo, takmičari bi znali gde da se prijave – sada su morali da traže prošlogodišnje rezultate po FB grupama da bi nekako došli do sajta za prijavu. Ovako bi mogli direktno da se prijave i da za vreme takmičenja prate rezultate na telefonima. Na isti način bi FO takmičari mogli da vide na koje startno mesto su raspoređeni za FO, bez štampanih lista i dovikivanja megafonom. Za unos rezultata čak nije neophodan računar, dovoljan je običan telefon, kako su to maestralno pokazali organizatori Srem i Morava kupa prošle godine – rezultati su postajali vidljivi trenutno posle završetka turnusa. Ja sa svoje strane nudim pomoć svim organizatorima koji žele da koriste ovaj sajt, naravno bez ikakve nadoknade. Na taj način bismo izbegli brojne poruke tipa „ima li neko rezultate“, slanje mutnih fotografija rezultata i omogućili kvalitetnu promociju ovog i sličnih takmičenja.